Zastaví nový pražský primátor výstavbu dalších 170 billboardů?

Štěpán Fiala | 27. 9. 2018

Rada hl. m. Prahy schválila v červnu podmínky pro výběrové řízení na provozovatele nového městského mobiliáře. Jeho výstavba a provoz se má zaplatit z reklamy, mimo jiné i ze 170 nových billboardů. Co na to říkají lídři stran kandidujících v nadcházejících komunálních volbách?

30 milionů ročně

Pražští radní vybírali z pěti možných variant. Na doporučení úředníků se rozhodli pro variantu 2B, podle níž má být investorem a vlastníkem mobiliáře externí dodavatel (koncesionář). Ten má pořízení a údržbu mobiliáře financovat z reklamních ploch, a to zejména velkoformátových vitrín. V současnosti jich v Praze stojí 150, po roce 2021, kdy se má nový mobiliář začít stavět, jich má být 320.

Na první pohled přitom vypadá navrhované řešení celkem rozumně. Koncesionář by měl postavit a udržovat celkem 2 230 přístřešků MHD, zatímco současný provozovatel městského mobiliáře JCDecaux jich provozuje jen 900. O zbylé se stará sám Dopravní podnik. Město to nebude nic stát, naopak má po dobu 20 let inkasovat roční poplatek ve výši 30 mil. Kč (oproti 12,5 mil. Kč, které v současnosti městu platí JCDecaux). Navíc má mít Praha k dispozici 585 reklamních ploch (z toho 150 velkoformátových) k vlastnímu nekomerčnímu využití.

Kam je dáme?

Při hlubším zamyšlení se už ale začíná rojit spousta otázek. Především:

Velkoformátová vitrína na začátku ulice K Barrandovu: z pohledu řidiče komerční plocha, zezadu plocha vyhrazená pro město

Opencard 2.0

Velkou kontroverzi vyvolaly i okolnosti vzniku podkladů pro hlasování rady. Tajnou důvodovou zprávu, která přesto pronikla na veřejnost, připravovala dvoučlenná komise. Jejím prvním členem byl magistrátní úředník Ivo Mates. Ten podle zjištění serveru Novinky.cz několik let používal vůz Volvo XC60 patřící firmám kolem skupiny BigBoard. 15. června, tedy 4 dny před schválením usnesení, proto raději sám podal výpověď a z magistrátu odešel. Druhým členem komise byl pak Stanislav Lazar, někdejší výkonný ředitel Svazu provozovatelů venkovní reklamy, který zastupuje firmy ze skupiny BigBoard.

Praha si bezesporu zaslouží moderní, praktický, estetický a dobře udržovaný městský mobiliář. Rada, která vzejde z nadcházejících komunálních voleb, by měla uspořádat transparentní a férové výběrové řízení, které nebude šité na míru jedné firmě. Neměla by přitom brát ohled jen na čistě finanční stránku – důležité je najít řešení, které bude v souladu s dlouhodobým rozvojem města a přispěje ke kultivaci veřejného prostoru. V opačném případě hrozí, že se z nového mobiliáře stane další Blanka nebo Opencard.

Rohanské nábřeží: osvětovou kampaní hlavního města zahlédnou rackové na Vltavě a periferním viděním možná i cyklisté na stezce

A co na to kandidáti na primátora?

Lídrům stran kandidujícím v pražských komunálních volbách jsme položili tři otázky:

 1. Souhlasíte s podmínkami pro výběrové řízení na nového provozovatele městského mobiliáře, které 19. června schválila Rada hl. města Prahy?
 2. Pokud s výše uvedeným usnesením nesouhlasíte, budete v případě svého zvolení iniciovat jeho revokaci?
 3. Jaký je Váš obecný názor na venkovní reklamu v Praze (nejen v centru, ale i v okrajových částech a podél silnic)? Jste pro její přísnější regulaci? Pokud ano, jaká konkrétní řešení navrhujete?

Respondenti ankety jsou seřazeny podle pořadí, v kterém nám odpovědi poslali.

Jan Čižinský, Praha sobě (prostřednictvím mluvčí Julie Kochové)

 1. Souhlasíme s tím, aby mobiliář a s tím související venkovní reklama byly předmětem veřejné soutěže. Je však třeba zdůraznit férovost soutěže. Dále je třeba říct, že reklamní nosiče by neměly být samoúčelné, ale v maximální míře spojeny s jinou primární funkcí (tj. především tedy jako součást zastávek MHD, veřejných WC apod.). Samostatné nosiče chceme – zvlášť v centru města – významně omezit. Vzhledem k pachuti kolem momentálně připravovaného tendru vyzýváme vedení města, aby vlastní rozhodnutí již nechalo na vedení vzešlém z říjnových voleb.
 2. Viz 1.
 3. Jsme pro eliminaci billboardů podél silnic, a to z důvodů bezpečnostních i estetických. Potřeba je také omezovat samostatně stojící citylighty a billboardy. Praha k tomu má nástroje, ale nevyužívá je.

Petr Stuchlík, ANO

 1. O ten materiál jsem se zajímal, protože jsem se leccos dočetl v médiích, pravda je ale jiná. Rada zatím schválila pouze to, že po skončení smlouvy s JCDecaux vypíše nové výběrové řízení. Podmínky ale ještě nebyly stanoveny, to je krok dva a ten bude čekat na novou Radu. Já samozřejmě budu chtít, aby celý proces proběhl naprosto transparentně a aby Praha vysoutěžila takové podmínky, které budou pro město maximálně výhodné. Chápu, že tu probíhá boxerský souboj mezi dvěma největšími provozovateli reklamy, já jim ho ale pískat nehodlám. Já naopak vždy budu chtít vyboxovat co nejlepší podmínky pro město.
 2. Není co revokovat. Cesta nového výběrového řízení je nejlepší a nejtransparentnější možná varianta. Smlouva s JCDecaux je z roku 1996 a já jsem přesvědčen, že Praha může dnes z reklamy na mobiliáři generovat mnohem větší zisky. Já mohu slíbit, že dohlédnu na to, aby vypsání soutěže předcházela diskuse odborníků a celé výběrové řízení proběhlo maximálně transparentně. Jakékoliv pochybnosti jsou pro mě naprosto nepřípustné.
 3. Té reklamy je moc. I přesto, že se podařilo prosadit omezení v památkové rezervaci, tak je to prostě málo. Pravidla jsou pořád hodně benevolentní. Praha je krásné město a je škoda, že si ho dlouhodobě necháváme hyzdit reklamním smogem. Chtěl bych prosadit další regulaci billboardů, zejména těch které jsou podél silnic a ohrožují zdraví řidičů. Nové Pražské stavební předpisy sice stanovují, že jednotlivé plochy musí být minimálně 100 metrů od sebe, ale já si myslím, že je stále hodně míst, kam billboardy nepatří vůbec. Ve spolupráci s městskými částmi bych dal seznam takových míst dohromady a následně bychom to omezili vyhláškou. Také mám problém s přehnanou reklamou ve výlohách některých obchodů, zejména jsou to večerky a podobně. Myslím, že je třeba stanovit podmínky, jaká může být světelnost obchodů a také jak mohou výlohy do ulice vypadat. S tím by mohli pomáhat památkáři, a to nejen v památkové rezervaci. Bude to samozřejmě těžký boj, protože ty lobbistické tlaky budou obrovské, ale já se toho nebojím. Celý profesní život se pohybuji mezi finančníky, o kterých se říká, že jsou největší dravci v byznysu, a myslím, že jsem mezi nimi byl úspěšný.

Jiří Pospíšil, Spojené síly pro prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Demokraté Jana Kasala)

 1. Pokud jsou podmínky skutečně nevýhodné, jak se píše v článku, jsem určitě proti.
 2. S případem se určitě blíže seznámím a pakliže se potvrdí podezření, že jsou podmínky skutečně nevýhodné, budu iniciovat jejich změnu nebo rovnou revokaci celého rozhodnutí.
 3. Když odhlédneme od estetických aspektů billboardů, vadí mi především to, že odvádí pozornost řidičů a mohou snižovat bezpečnost dopravního provozu. V první fázi jsem však pro odstranění nelegálních billboardů, což je problém, který Ministerstvo dopravy stále nebylo schopné vyřešit.

Zdeněk Hřib, Piráti

 1. Soutěž by měla být upravena. Bylo by vhodné, aby Praha měla všechen mobiliář ve svém vlastnictví. Pak by mohly být vyhlašovány soutěže na správce mobiliáře a reklamní prostor na kratší dobu. Město by si také mělo zachovat část vitrín pro vlastní informační potřeby.
 2. Pokud to bude možné bez ztrát pro město, tak ano.
 3. Vizuální smog ničí dojem z veřejného prostranství a snižuje bezpečnost silničního provozu. Nemáme letos v programu konkrétní opatření, ale otevřeme diskuzi na toto téma s odborníky i občany.

Ondřej Mirovský, Zelení

 1. Nejprve musím uvést na pravou míru informace uvedené ve vaší otázce. Rada NESCHVÁLILA ani počet budoucích přístřešků (2 230 je opravdu obskurní číslo) ani počet reklamních ploch. Rada hlavního města správně schválila, že nebude prodlužovat smlouvu s JCDecaux a správně zadala úkol připravit koncesní řízení na nového provozovatele přístřešků a dalšího mobiliáře. Neschválila ovšem parametry tohoto koncesního řízení ANI ROZSAH BUDOUCÍCH REKLAMNÍCH PLOCH.
 2. Proto není důvod revokovat toto usnesení, nýbrž zajistit, aby podmínky soutěže byly pro všechny zájemce férové, aby soutěž byla vypsána včas a aby celkový počet reklamních ploch rozhodně nestoupal.
 3. Zelení prosazují absolutní nulu reklamních ploch v Pražské památkové rezervaci (možná s výjimkou upoutávek na kulturní akce konané v Pražské památkové rezervaci, pokud je hlavní město partnerem této akce) a výrazné omezení billboardů a bigboardů v okolí komunikací. Již v tomto volebním období byl na náš návrh schválen nový předpis pro omezení reklamy na sloupech veřejného osvětlení a novelizováno nařízení rady, které zakazuje reklamu v památkové rezervaci. Jejich uvedení do praxe je nyní potřeba především důrazně vymáhat.

Bohuslav Svoboda, ODS

 1. Tento návrh považuji za podivný a stanu-li se primátorem, určitě ho nechám velmi důkladně prověřit z hlediska naplňování zájmů hlavního města.
 2. Nechci rovnou hovořit o revokaci. Nechám věc pečlivě prověřit a pokud zjistím, že podmínky výběrového řízení nejsou výhodné pro hlavní město, budu to řešit.
 3. K regulaci nevidím důvod. Množství reklamy ve veřejném prostoru je přiměřené významu Prahy jakožto hlavního města i centra českého byznysu a oproti ostatním evropským metropolím se nijak výrazně nevymyká.

Jakub Landovský, ČSSD

Odpovědi jsme do uzávěrky článku neobdrželi.

Komentáře